People of the Senedd

Rhun ap Iorwerth MS

Rhun ap Iorwerth MS

Senedd Constituency Member

Plaid Cymru

Plaid Cymru Group

Ynys Môn

Commissioner

My Senedd Activities

How many people in a) the health sector; b) the care sector; and c) the public sector are facing long-term absence from work due to long COVID?

Tabled on 27/06/2022

Will the First Minister provide an update on the Welsh Government's cancer services action plan?

Tabled on 23/06/2022

Which health boards have plans for a surgical hub?

Tabled on 17/06/2022

Which health boards have surgical services configured with a separation of planned and emergency care, broken down by hospital?

Tabled on 17/06/2022

Which hospital sites in Wales have protected elective surgical capacity?

Tabled on 17/06/2022

What protected elective surgical capacity there is across Wales, broken down by health board and hospital?

Tabled on 17/06/2022

More information and calendar events

Detailed information: Rhun ap Iorwerth MS

Biography

Personal history

Rhun ap Iorwerth was first elected as the Member for Anglesey in a by-election in August 2013. He was brought up on the island and educated at Ysgol David Hughes and Cardiff University, where he graduated in Politics and Welsh. Fluent in Welsh, he is married and has three children.

Professional background

Rhun was a journalist and broadcaster for almost 20 years before being elected. He joined BBC Wales in 1994 and worked for some time in Westminster before returning to Wales after the 1997 devolution vote. A former Chief Political Correspondent, he has also been a BBC Network News correspondent and has presented a wide range of television and radio programmes, in Welsh and English.

Political history

In the time since he was first returned Rhun has served as Shadow Minister for the Economy and Transport, Health and Care, and Finance, and as a member of the corresponding Assembly and Senedd committees. He has also, at various times, been a member of the Public Accounts Committee, the Petitions Committee and the Standards Committee, and has also served as a Senedd Commissioner, and as Deputy Leader of the Plaid Cymru Group during the Fifth Senedd.

Media Assets

Register of Interests

Register of Interests – Fifth Senedd (PDF, 3.25MB)

Register of Interests – Fourth Assembly (PDF, 850kb)

Membership

Terms of office

  1. 02/08/2013 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 - 28/04/2021
  3. 08/05/2021 -

View Current Register of Interests

Cross Party Membership

Elections

Calendar events: Rhun ap Iorwerth MS