People of the Senedd

Rhun ap Iorwerth MS

Rhun ap Iorwerth MS

Senedd Constituency Member

Plaid Cymru

Plaid Cymru Group

Ynys Môn

Commissioner

My Senedd Activities

How is the Welsh Government encouraging local groups to own and deliver local plans to try to realise the government's objectives for the Welsh National Forest?

Tabled on 16/11/2021

This Senedd: 1. Notes the publication of Muscular Dystrophy UK’s ‘Shining a Light’ report into the impact of COVID-19 and the future of care for people with a muscle-wasting condition...

For debate on 12/11/2021

What assessment has the Welsh Government made of the impact that investors purchasing agricultural land to plant trees for use as carbon credits has on family farms?

Tabled on 10/11/2021

Will the Minister make a statement on GCSE and A-level qualifications next year?

Tabled on 03/11/2021

'Listen to us. Support us.': the need to ensure access for young people to mental health support

For debate on 26/10/2021

What work is being done by Welsh Government to explore the benefits of open dialogue mental health care?

Tabled on 21/10/2021

More information and calendar events

Detailed information: Rhun ap Iorwerth MS

Biography

Personal history

Rhun ap Iorwerth was first elected as the Member for Anglesey in a by-election in August 2013. He was brought up on the island and educated at Ysgol David Hughes and Cardiff University, where he graduated in Politics and Welsh. Fluent in Welsh, he is married and has three children.

Professional background

Rhun was a journalist and broadcaster for almost 20 years before being elected. He joined BBC Wales in 1994 and worked for some time in Westminster before returning to Wales after the 1997 devolution vote. A former Chief Political Correspondent, he has also been a BBC Network News correspondent and has presented a wide range of television and radio programmes, in Welsh and English.

Political history

In the time since he was first returned Rhun has served as Shadow Minister for the Economy and Transport, Health and Care, and Finance, and as a member of the corresponding Assembly and Senedd committees. He has also, at various times, been a member of the Public Accounts Committee, the Petitions Committee and the Standards Committee, and has also served as a Senedd Commissioner, and as Deputy Leader of the Plaid Cymru Group during the Fifth Senedd.

Register of Interests

Register of Interests – Fifth Senedd (PDF, 3.25MB)

Register of Interests – Fourth Assembly (PDF, 850kb)

Membership

Terms of office

  1. 02/08/2013 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 - 28/04/2021
  3. 08/05/2021 -

View Register of Interests

Cross Party Membership

Elections

Calendar events: Rhun ap Iorwerth MS