People of the Senedd

Andrew RT Davies MS

Andrew RT Davies MS

Senedd Regional Member

Welsh Conservative Party

Welsh Conservative Party Group

South Wales Central

Leader of the Opposition

My Senedd Activities

Thank you for that answer, First Minister. In the recent scrutiny of the international relations Minister, she indicated she'd set up a task and finish group to advise her on her minister...

Plenary | 29/01/2019

3. Will the First Minister make a statement on the role of task and finish groups in the development of ministerial responsibilities? OAQ53289

Plenary | 29/01/2019

Right, okay. Thank you.

Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee | 24/01/2019

And that's a UK-wide group, that is, then, is it?

Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee | 24/01/2019

And those discussions are happening, as you said, Mr Rees, in the group that you're chairing, I think you said then.

Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee | 24/01/2019

And the overall total is—?

Climate Change, Environment and Rural Affairs Committee | 24/01/2019

More information and calendar events

Detailed information: Andrew RT Davies MS

Biography

Key interests and achievements

The economy, health, education and rural affairs. Working on behalf of the people of South Wales Central to improve their daily lives.

Personal history

Andrew was born in Cowbridge and was educated at Llanfair Primary School, St John’s, Balfour House and Wycliffe College. He is married to Julia and they have four children.

Professional background

Andrew’s background is in the business community - as a partner in the family farming business, based near Cowbridge in the Vale of Glamorgan.

He is the President of Llantrisant Young Farmers Club and former Chair of Creative Communities, an organisation which seeks to develop structural community development.

He is a life governor of the Royal Welsh Agricultural Society and a member of the NFU.

In 2016 he became the President of the Vale of Glamorgan Agricultural Society.

Political history

Andrew joined the Welsh Conservatives in 1997 and stood as a parliamentary candidate in Cardiff West in 2001 and in Brecon and Radnorshire in 2005. He was elected in 2007 on the South Wales Central regional list and returned to the Fourth Assembly in 2011 and the Fifth Assembly in 2016.

Andrew has held Conservative Shadow Ministerial posts for Transport, Education and Health. His political interests include education, economy, health and rural affairs.

Andrew was elected the Leader of the Welsh Conservatives in 2011.

Membership

Terms of office

  1. 04/05/2007 - 31/03/2011
  2. 06/05/2011 - 05/04/2016
  3. 06/05/2016 -

View Register of Interests

Cross Party Membership

Elections

Calendar events: Andrew RT Davies MS