People of the Senedd

Julie James MS

Julie James MS

Senedd Constituency Member

Welsh Labour

Welsh Labour Group

Swansea West

Minister for Climate Change

Minister for Climate Change

The contact details provided are for Julie James in their role as an Member of the Senedd, and should be used if you wish to contact them in this role. If you wish to contact Julie James in their entirely separate role as a Minister in the Welsh Government please use the Ministerial contact details on the Welsh Government’s website: 


Welsh Government First Point of Contact Centre: 0300 060 4400

My Senedd Activities

To propose that the Senedd in accordance with Standing Order 26.47: Approves the Renting Homes (Amendment) (Wales) Bill. Renting Homes (Amendment) (Wales) Bill, as amended at Stage 3  

For debate on 22/02/2021

To propose that the Senedd accordance with Standing Order 26.102: Agrees to the general principles of the Welsh Elections (Coronavirus) Bill. The Welsh Elections (Coronavirus) Bill and...

For debate on 27/01/2021

To propose that the Senedd in accordance with Standing Order 26.47: Approves the Local Government and Elections (Wales) Bill. Local Government and Elections (Wales) Bill, as amended at...

For debate on 17/11/2020

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 29.6 agrees that provisions in the Corporate Insolvency and Governance Bill in so far as they fall within the legislative com...

For debate on 03/06/2020

To propose that the National Assembly for Wales in accordance with Standing Order 26.11: Agrees to the general principles of the Local Government and Elections (Wales) Bill. The Local G...

For debate on 17/03/2020

To propose that the National Assembly for Wales; in accordance with Standing Order 27.5: 1. Approves that the draft The Renting Homes (Fees etc.) (Prescribed Limits of Default Payments)...

For debate on 18/02/2020

More information and calendar events

Detailed information: Julie James MS

Biography

Minister for Climate Change

Key interests and achievements

Julie is a committed green campaigner, environmentalist and a keen swimmer and skier. Julie is a member of Unison and is also a member of Gray’s Inn.

Personal history

Julie was born in Swansea but spent significant portions of her youth living around the world with her family. Julie spent her early career in London and then moved back to Swansea with her husband to raise their three children and to be closer to her family.

Professional background

Until she was elected as Assembly Member for Swansea West, Julie was a leading environmental and constitutional lawyer. Prior to this, she was assistant chief executive at Swansea Council. She spent most of her legal career in local government, working as a policy lawyer with the London Borough of Camden before returning to Swansea to work for West Glamorgan County Council and then the City and County of Swansea.

Political history

Julie joined the Labour party at university, and was an active member until she took on politically restricted posts in a number of councils.

Register of Interests

Register of Interests – Fifth Senedd (PDF, 3.25MB)

Register of Interests – Fourth Assembly (PDF, 850kb)

Membership

Terms of office

  1. 06/05/2011 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 - 28/04/2021
  3. 08/05/2021 -

View Register of Interests

Elections

Calendar events: Julie James MS