People of the Senedd

Russell George MS

Russell George MS

Senedd Constituency Member

Welsh Conservative Party

Welsh Conservative Party Group

Montgomeryshire

My Senedd Activities

Will the Minister confirm if face masks are required to be worn at a religious services where food or drink is also served?

Tabled on 25/11/2021

How is the Welsh Government supporting theatres to recover from the pandemic?

Tabled on 25/11/2021

Will the Minister confirm how many TB shut-down letters were sent in 2019, 2020 and 2021 which were subsequently rescinded, and how has the Welsh Government communicated with farmers rega...

Tabled on 22/11/2021

Will the Minister make a statement on improving community safety?

Tabled on 17/11/2021

What discussions has the Minister had with the Minister for Health and Social Services regarding the financial pressures on local authorities' children and adult social services?

Tabled on 10/11/2021

What action is the Welsh Government taking in response to the recent research from Drinkaware showing that more than 38 per cent of high-risk drinkers in Wales were drinking more in May 2...

Tabled on 03/11/2021

More information and calendar events

Detailed information: Russell George MS

Biography

Key interests and achievements

Russell’s current priorities are to retain and improve local public services for the people of Montgomeryshire. Russell also feels passionate about encouraging younger people to get involved in public life and is keen to support and encourage new business start-ups and small business growth. Russell was heavily involved in promoting the Newtown bypass and is campaigning for improved broadband in rural areas of Wales. He has also strongly opposed the development of on-shore wind turbines across mid Wales. His personal interests include keeping healthy. He is the President of the Montgomeryshire Area Scout Council and the Deputy President of the Montgomeryshire MND Association. He is also a member of Montgomeryshire Wildlife Trust, and is a member of Hope Church in Newtown; as such he has been involved in many projects that support the community.

Personal history

Russell was born in Welshpool in 1974 and was brought up and attended school in Montgomeryshire. He has a degree in Information and Media Studies from the University of Central England.

Professional background

Before being elected to the Senedd, Russell was a town councillor, school governor, was on the Board of Coleg Powys, and was a member of the Theatr Hafren Management Committee.

Political history

Russell George is the Member of the Welsh Parliament for Montgomeryshire and has represented the constituency since 2011. Russell is the Shadow Minister for the Economy and Transport, and his role as spokesperson for the Welsh Conservative Group also includes responsibility for Mid Wales. He has chaired the Welsh Parliament’s Economy, Infrastructure & Skills Committee since 2016. Russell was elected to Powys County Council in 2008 and was a member of the Council’s executive management board between 2008 and 2011. On his election to the National Assembly for Wales in 2011, he was appointed Shadow Minister for the Environment and Sustainable Development before becoming Shadow Minister for Agriculture and Rural Affairs between 2014 and 2016. In May 2016, Russell was returned to the Assembly with an increased majority. Between 2013 and 2016, Russell set up and chaired the Cross-Party Group on Digital Communications which campaigned for improvements in the availability of superfast broadband and mobile coverage in Wales and, during the Fourth Assembly, he was an active member of the Assembly’s Environment and Sustainability Committee and the Petitions Committee.

Register of Interests

Register of Interests – Fifth Senedd (PDF, 3.25MB)

Register of Interests – Fourth Assembly (PDF, 850kb)

Membership

Terms of office

  1. 06/05/2011 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 - 28/04/2021
  3. 08/05/2021 -

View Register of Interests

Cross Party Membership

Elections

Calendar events: Russell George MS