People of the Senedd

Rebecca Evans MS

Rebecca Evans MS

Senedd Constituency Member

Welsh Labour

Welsh Labour Group

Gower

Minister for Finance and Trefnydd

Minister for Finance and Trefnydd

The contact details provided are for Rebecca Evans in their role as an Member of the Senedd, and should be used if you wish to contact them in this role. If you wish to contact Rebecca Evans in their entirely separate role as a Minister in the Welsh Government please use the Ministerial contact details on the Welsh Government’s website: http://gov.wales/about/cabinet/writingtoministers/?lang=en


Welsh Government First Point of Contact Centre: 0300 060 4400

My Senedd Activities

Delete all and replace with: To propose that the Senedd: 1. Welcomes the swift action taken by the independent regulator, the MHRA, ensuring the UK was the first country in the world to...

For debate on 22/01/2021

Delete all and replace with: To propose the Senedd: 1. Calls on the Welsh Government to: a) commend the work of the emergency responders, flood risk management authorities and all thos...

For debate on 22/01/2021

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 27.5: 1. Approves The Health Protection (Coronavirus Restrictions) (No. 5) (Wales) (Amendment) Regulations 2021 laid in the...

For debate on 19/01/2021

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 26.98(ii): Agrees that the timetable for the government Emergency Bill to be known as the Welsh Elections (Coronavirus) Bill...

For debate on 19/01/2021

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 26.95: Agrees that a government Bill to be known as the Welsh Elections (Coronavirus) Bill and to be introduced in the Sened...

For debate on 19/01/2021

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 27.5: 1. Approves The Marketing of Seeds and Plant Propagating Material (Amendment) (Wales) (EU Exit) Regulations 2020 laid...

For debate on 19/01/2021

More information and calendar events

Detailed information: Rebecca Evans MS

Biography

Minister for Finance and Trefnydd

Key interests and achievements

Rebecca was first elected to the National Assembly for Wales in 2011 to represent the region of Mid and West Wales. In 2016 she became Assembly Member for Gower.

Rebecca was invited to become the youngest member of the Welsh Government in July 2014 when she was appointed Deputy Minister for Farming and Food, and since May 2016 she has served as Minister for Social Services and Public Health.

Her wider political interests include equalities, welfare reform, tackling poverty, and rural affairs.

Personal history

Rebecca was educated at the University of Leeds, where she studied History. She also received a Master of Philosophy degree in Historical Studies from the University of Cambridge.

Rebecca lives in Gower with her husband. She is a keen Welsh learner.

Professional background

Before becoming an Assembly Member, Rebecca worked in the third sector.

Political history

In the Fourth Assembly, Rebecca was appointed to the Health and Social Care Committee, and the Environment and Sustainability Committee and its Common Agricultural Policy Task and Finish Group. She also served on the Children, Young People and Education Committee.

Also in the Fourth Assembly, Rebecca was Chair of the Cross-Party Groups on Disability, Mental Health, and Nursing and Midwifery; and was Vice-Chair of the Cross-Party Groups on Faith, Autism, and Beer and the Pub. She was an officer of several other Cross-Party Groups, including Neurological Conditions, and Older People.

Membership

Terms of office

  1. 06/05/2011 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 -

View Register of Interests

Elections

Calendar events: Rebecca Evans MS