People of the Senedd

Mark Drakeford MS

Mark Drakeford MS

Senedd Constituency Member

Welsh Labour

Welsh Labour Group

Cardiff West

First Minister of Wales

First Minister of Wales
The contact details provided are for Mark Drakeford in their role as an Member of the Senedd, and should be used if you wish to contact them in this role. If you wish to contact Mark Drakeford in their entirely separate role as a Minister in the Welsh Government please use the Ministerial contact details on the Welsh Government’s website: 

Welsh Government First Point of Contact Centre: 0300 060 4400

My Senedd Activities

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 9.1, agrees to the First Minister's recommendation to Her Majesty to appoint Mick Antoniw MS as Counsel General.

For debate on 17/05/2021

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 29.6 agrees that provisions in the European Union (Withdrawal Agreement) Bill in so far as they fall wit...

For debate on 14/01/2020

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 9.1, agrees to the First Minister’s recommendation to Her Majesty to appoint Jeremy Miles AM as Counsel...

For debate on 21/12/2018

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 29.6, agrees that provisions in the Non-Domestic Rating (Nursery Grounds) Bill, relating to non-domestic...

For debate on 03/07/2018

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 26.102: Agrees to the general principles of the Law Derived from the European Union (Wales) Bill. The...

For debate on 07/03/2018

Well, I can give the Member an assurance that the Welsh Government is very alert to the timetable issues with a continuity Bill, and we will not not bring forward a continuity Bill becaus...

Plenary | 10/01/2018

More information and calendar events

Detailed information: Mark Drakeford MS

Biography

First Minister

Personal history

Mark was born and brought up in West Wales before moving to Cardiff West in the 1970’s.

Professional background

Mark is a former probation officer, youth justice worker and Barnardos project leader in the Ely and Caerau areas. He was also Professor of Social Policy and Applied Social Sciences at Cardiff University, and taught at Swansea University.

Political history

Mark was a County Councillor representing Pontcanna in the 1980’s. Between 2000 and 2010, Mark worked as the health and social policy adviser to the Welsh Ministers, and was latterly head of the First Minister’s political office. Mark was first elected to represent Cardiff West in 2011, and was re-elected in 2016 and 2021. Between 2013 and 2018, Mark held the Health, Local Government and Finance portfolios as a Minister in the Welsh Government. In December 2018 he became First Minister of Wales.

Register of Interests

Register of Interests – Fifth Senedd (PDF, 3.25MB)

Register of Interests – Fourth Assembly (PDF, 850kb)

Membership

Terms of office

  1. 06/05/2011 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 - 28/04/2021
  3. 08/05/2021 -

View Register of Interests

Elections

Calendar events: Mark Drakeford MS