People of the Senedd

Vaughan Gething MS

Vaughan Gething MS

Senedd Constituency Member

Welsh Labour and Co-operative Party

Welsh Labour Group

Cardiff South and Penarth

Minister for Economy

Minister for Economy

The contact details provided are for Vaughan Gething in their role as an Member of the Senedd, and should be used if you wish to contact them in this role. If you wish to contact Vaughan Gething in their entirely separate role as a Minister in the Welsh Government please use the Ministerial contact details on the Welsh Government’s website: 


Welsh Government First Point of Contact Centre: 0300 060 4400

My Senedd Activities

To propose that the Senedd, in accordance with Standing Order 29.6 agrees that provisions in the Medicines and Medical Devices Bill, in so far as they fall within the legislative competen...

For debate on 05/01/2021

To propose that the National Assembly for Wales, in accordance with Standing Order 29.6 agrees that provisions in the Coronavirus Bill in so far as they fall within the legislative compet...

For debate on 24/03/2020

To propose that the National Assembly for Wales in accordance with Standing Order 26.47: Approves the Health and Social Care (Quality and Engagement) (Wales) Bill. Health and Social Car...

For debate on 16/03/2020

To propose that the National Assembly for Wales, for the purposes of any provisions resulting from the Health and Social Care (Quality and Engagement) (Wales) Bill, agrees to any increase...

For debate on 19/11/2019

To propose that the National Assembly for Wales in accordance with Standing Order 26.11: Agrees to the general principles of the Health and Social Care (Quality and Engagement) (Wales) B...

For debate on 19/11/2019

To propose that the National Assembly for Wales, for the purposes of any provisions resulting from the National Health Service (Indemnities) (Wales) Bill, agrees to any increase in expend...

For debate on 12/11/2019

More information and calendar events

Detailed information: Vaughan Gething MS

Biography

Minister for Economy

Personal history

Vaughan Gething was born in Zambia and brought up in Dorset. He was educated at Aberystwyth and Cardiff universities, and now lives in his constituency with his wife and son.

Professional background

Vaughan was a solicitor and former partner at Thompsons. He is a member of the GMB and Unite unions, and was the youngest ever President of the TUC in Wales. He has previously served as a county councillor and school governor. He has also been a community service volunteer – supporting and caring for a student with cerebral palsy - and is former president of NUS Wales.

Political history

Between 1999 and 2001, Vaughan worked as a researcher to former Assembly Members Val Feld and Lorraine Barrett. Between 1999 and 2001, Vaughan was the chair of Right to Vote – a cross-party project to encourage greater participation from black minority ethnic communities in Welsh public life.

Register of Interests

Register of Interests – Fifth Senedd (PDF, 3.25MB)

Register of Interests – Fourth Assembly (PDF, 850kb)

Membership

Terms of office

  1. 06/05/2011 - 05/04/2016
  2. 06/05/2016 - 28/04/2021
  3. 08/05/2021 -

View Register of Interests

Elections

Calendar events: Vaughan Gething MS