Standards of Conduct Committee

The Standards of Conduct Committee has been set up by the Senedd to consider matters set out under Standing Order 22, particularly complaints referred to it by the Commissioner for Standards. It is also responsible for reviewing the code of conduct for Members of the Senedd, guidance on the code and complaints procedures, and rules for lobbying.

The Members of the Standards of Conduct committee are:

- Vikki Howells MS – elected on 6 July 2021

- Natasha Asghar MS – elected on 30 March 2022

- John Griffiths MS – elected on 7 July 2021

- Peredur Owen Griffiths MS – elected on 30 March 2022

Where a Member is unable to act on a matter relating to a report from the Commissioner, an alternate Member can act (as set out in Standing Order 22.5). The alternate Members of the committee are:

- Rhianon Passmore MS – elected on 7 July 2021

- Sam Rowlands MS – elected on 30 March 2022

- Jack Sargeant MS – elected on 7 July 2021

- Rhun ap Iorwerth MS – elected on 7 July 2021

Remit

The Committee was established on 23 June 2021 to carry out the functions of the responsible committee set out in Standing Order 22.

Committee Members